Söğüt civarında karadan keşfedilecek yerler:
  • Selimiye: Söğüt’ten 15 km uzaklıkta bulunan sakin bir balıkçı köyüdür. Burada sahil boyunca yürüyüş yapabilir, yol kenarındaki küçük dükkanları gezebilirsiniz. Selimiye’de taze incir, badem ve diğer yöresel ürünlerin yanı sıra küçük hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Selimiye ayrıca ahşap tekne yapımı ile meşhurdur, bu nedenle etrafı gezerken geleneksel yöntemlerle inşa edilen masif ahşap teknelere rastlayabilirsiniz.
  • Bozburun: Söğüt’ten 10 km uzaklıkta bulunan bozburun Alışveriş yapmak ve günü birlik gezmek için ideal küçük bir kasaba
  • Knidos & Datça: Söğüt’ten 118 km uzaklıkta bulunan Knidos’a araba ile ulaşmak yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmektedir. Knidos antik çağda bilim, mimari ve sanat açısından oldukça gelişmiş bir şehir olmuştur. Knidos’da görülmesi gerekenlerin başında, Afrodit Tapınağı ve şehrin en yüksek noktasında bulunan Apollon Tapınağı yer almaktadır. Ayrıca burada yer alan ve döneminin büyük buluşu olan güneş saati, bugün de oldukça ilgi çekmektedir.
    Söğüt’ten Knidos’a giderken Datça’ya da uğrayabilirsiniz. Burada bölgenin tipik mimari özelliklerini sergileyen, güzel eski taş evleri olan Eski Datça’yı ziyaret edebilirsiniz.
  • Turgut: Söğüt’ten 29 km uzaklıkta bulunan Turgut Köy’üne araba ile ulaşmak yaklaşık yarım saat sürmektedir. Turgut Köyü Şelalesi ile meşhurdur. Şelale çok büyük olmamasına karşın dev sığla ağaçlarının bulunduğu bir alanda en büyüğü yaklaşık 10 metreden dökülen peş peşe 5 şelaleden oluşur. Turgut Şelale’sinin göletinde yüzmek mümkündür.
  • Bayır: Söğüt’ten 20 km uzaklıkta bulunan Bayır Köy’üne araba ile ulaşmak yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Bir dağ köyü olan Bayır, köy meydanındaki camiinin yanında bulunan yaklaşık 2000 yıllık eski çınar ağacı ile ünlüdür. Yerel halkın inanışına göre, bu çınar ağacının etrafında 3 kez dolaşmak ömrü uzatmaktadır.
  • Orhaniye & Kızkumu Söğüt’ten 32 km uzaklıkta, Loryma yarım adası üzerinde bulunan Orhaniye’ye araba ile ulaşmak yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Orhaniye su üzerinde yürünebilen 600 metrelik kıyı kordonuna sahip güzel Kızkumu ile tanınır. Körfezden uzanan alçak kum kara parçası üzerinde bileklerinize kadar gelen suyla birlikte yürürken suyun üzerinde yürüyormuş hissine kapılabilirsiniz. Ayrıca dalış, sualtı balıkçılığı ve tırmanma gibi aktivite meraklılarının beklentilerini yerine getirecek bir deniz kıyısına sahiptir.
  • Taşlıca: Söğüt’ten 6 km uzaklıktadır ve araba ile ulaşmak yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Bozburun Yarımadası’nın sonunda bulunan bu köy üç tarafını çevreleyen deniz ile muhteşem bir panoramik manzaraya sahiptir. Taşlıca’dan 4 km uzaklıkta eski bir Karya yerleşimi olan Pheonix’in kalıntıları görülebilir. Köyden eski şehir kalıntılarına doğru giderken eski patikanın kenarında antik mezar kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Şehrin akropolü Aşar tepesinin en üst kısmındadır. Hiç bir dalganın giremeyeceği kadar dar girişli olan Serçe (Sparrow) Limanı Türkiyenin en korunaklı yeri olup , görülmek için köyün en iyi manzaraları arasında yer almaktadır.
  •